الکترونیک

PWM چیست؟

نوشته شده توسط احسان

PWM مخفف Pulse Width Modulation است و به معنی مدولاسیون پهنای پالس است. کاربردهای بی شمار PWM باعث شده که در بسیاری از پروژه ها از آن استفاده شود.

مدولاسیون چیست؟

یک تکنیک کنترل دیجیتالی است که پردازنده duty cycle یک موج مربعی با سیکل مشخص را کنترل میکند. برعکس بقیه تکنیک های مدولاسیون که برای انتقال دیتا هستند، PWM برای کنترل سیگنال های آنالوگ خارجی یا دستگاه های مکانیکی کاربرد دارد.

در الکترونیک و مخابرات، مدولاسیون پروسه ی تغییر یک یا چند پارامتر یک سیگنال پریودیک – تکرارشونده – است که به سیگنال کریر یا حمال معروف است و این تغییرات بر طبق سیگنال پیام انجام میگیرد.

بر اساس اینکه سیگنال پیام چه پارامتری از سیگنال حمال را تغییر میدهد ( روی چه پارامتر سیگنال پیام سوار میشود ) حالت های مختلف مدولاسیون معرفی میشوند و پارامترهای مختلف و محاسبات متفاوت دارند.

حال اگر سیگنال حمال یک سیگنال دیجیتال متشکل از دو حالت ۰ و ۱ باشد، سیگنال پیام ما در دو حالت کلی میتواند روی سیگنال دیجیتال سوار شود.

اولی تغییر عرض پالس یا تغییر duty cycle پالس است. که به PWM معروف است.

دومی تغییر فاز است که بیشتر برای حالتی کاربرد دارد که سیگنال پیام هم دیجیتال باشد. که به PSK معروف است.

نمونه سیگنال PWM (پایین)
توسط مقایسه کننده سیگنال دندانه اره ای (sawtooth) با سیگنال پیام که موج سینوسی است.

موارد استفاده PWM

با گرفتن انتگرال سیگنال PWM میتوان سیگنال پیام را دوباره بازسازی کرد. این یعنی یک میکروکنترلر مثل attiny13 میتواند یک سیگنال سینوسی تولید کند! تنها نیاز به یک مدار پایین گذر RC است که نقش انتگرالگیر را برای ما بازی کند.

با سیگنال PWM می توان توان موتور، نور لامپ، زاویه سرووموتور و پارامترهای دیگر مشابه را کنترل کرد.

درباره نویسنده

احسان

یه علاقمند به حوزه علم و فناوری که دوست داره با به اشتراک گذاشتن دانشش قدم کوچکی برای کمک به جامعه فنی برداره :)

نظر بگذارید