اصول CNC

مزیت ها و معایب ماشین های CNC

نوشته شده توسط احسان

ماشین های کنترل عددی کامپیوتری – محاسباتی یا به اختصار CNC بطور گسترده در صنعت تولید استفاده می شوند. ماشین های سنتی مانند عمود میلر ها، لته های مرکزی ( به مرکزیت محور )، ماشین های قالب سازی، روترها و … که توسط یک مهندس خبره کنترل می شدند، اکنون با ماشین های کنترل کامپیوتری تعویض شده اند.

6a00e0099229e8883301a511845540970c-500wi

ash4lathey1
 مزایا معایب
 1. ماشین های CNC میتوانند بطور مداوم و ۲۴ ساعته در روز کار کنند و در ۳۶۵ روز سال تنها برای سرویس و نگهداری خاموش شوند.
 2. ماشین های CNC طوری برنامه ریزی شده اند که بتوانند صدها تا هزاران محصول را تولید کنند. همه ی محصولات هم دقیقا مانند هم باشند.
 3. افرادی با مهارت های کمتر نسبت به ماشین کاری های دستی برای کار با CNC ها مورد نیاز است.
 4. ماشین های CNC را میتوان با بروز کردن نرم افزار اجرایی شان به سرعت ارتقاء داد. این یعنی همگام با تکنولوژی و متد های روز حرکت کردن که بسیار مورد نیاز صنعت امروز است.
 5. تمرین برای کار با CNC توسط نرم افزارهای شبیه سازی که به “virtual software” معروف هستند صورت میپذیرد. این نرم افزارها به اپراتور اجازه میدهند محیطی کاملا شبیه سازی شده مانند دستگاه CNC را تجربه نماید و مانند یک بازی کامپیوتری بتواند در محیط شبیه سازی شده کار با ماشین CNC را یاد گرفته و تجربه کسب کند.
 6. ماشین های CNC توسط برنامه های کامپیوتری مانند ®Pro/Desktop برنامه ریزی میشوند ( منظور از برنامه همان g-code است ) و این قابلیت را به طراحان و مهندسان میدهد که قطعاتی را طراحی کنند که توسط ماشین های دستی قابل اجرا نیست و یا زمان و هزینه تولید آن به صرفه نبوده است.
 7. نرم افزار های طراحی مدرن این قابلیت را برای کابران فراهم کرده اند تا کابران بتوانند ایده هایشان را شبیه سازی کنند. در این صورت نیازی به مدل نمونه و prototype نیست که باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود.
 8. یک شخص میتواند همزمان ناظر چندین دستگاه CNC باشد، چرا که وقتی برنامه ریزی شوند میتوان ماشین ها را به حال خود رها کرد.بعضی وقتها فقط ابزارهای برش نیازمند تعویض هستند.
 9. یک مهندس ماهر میتواند قطعه مشابهی را بارها تولید کند. هرچند، اگر هر قطعه بطور دقیق مطالعه و بررسی شود، هر کدام میتواند تغییرات جزئی داشته باشد. اما یک ماشین CNC میتواند هر قطعه را با دقت بسیار زیاد به یک شکل تولید کند.
 1.  ماشین های CNC گرانتر از ماشین های دستی هستند، البته هزینه ها به آرامی کاهش پیدا میکنند.
 2. اپراتور ماشین CNC تنها نیازمند اطلاعات ابتدایی و دانش پایه ای است به مقداری که بتواند چندین ماشین را هدایت کند. در سال های گذشته مهندسانی با سالها تجربه برای کار با ماشین های تراشکاری نیاز بود. این یعنی اکثر تجربیات و مهارت های گذشته فراموش می شوند.
 3. کارکنان کمتری برای کار با ماشین های CNC نیاز است که این یعنی اشتغال زدایی!
 4. بسیاری کشورها دیگر آموزش ماشین های تراشکاری را نمیدهند، بسیاری از دانش های مورد نیاز این حوزه هم تدریس نمی شوند، مشتمل مهارت های مهندسی و ریاضی.

 

درباره نویسنده

احسان

یه علاقمند به حوزه علم و فناوری که دوست داره با به اشتراک گذاشتن دانشش قدم کوچکی برای کمک به جامعه فنی برداره :)

یک نظر

نظر بگذارید