اصول CNC

مقدمه

نوشته شده توسط احسان

استفاده از CNC ، چه حرفه ای باشید یا علاقه مند، فقط یه کار جذاب برای تجربه نیست بلکه مسیر جدیدی برای ارتقاء کار شما محسوب می شود. سایت ها و مقاله های زیادی در حوزه CNC وجود دارن، کتاب های زیادی هم تو حوزه های تخصصی مرتبط با CNC و ماشین کاری صنعتی (مثل برنامه نویسی G-Code، ساخت دستگاه CNC، و غیره) وجود دارن اما هیچکدوم اینها شما رو با مسیر طراحی و ساخت دستگاه CNC اونجور که تو این سایت شاهدش هستین همراهی نمیکنن(حداقل تا الان)!

البته بخاطر ارتباط تنگاتنگ صنعت های مختلف با هم نمیشه زیاد CNC رو از بقیه مباحث علوم الکترونیک و برق و مکانیک و سیالات جدا کرد. به همین خاطر تو این سایت جدای مطالب مرتبط با CNC سعی کردم از مطالبی که در حال حاضر تو صنعت CNC جهش ایجاد کردن یا تکنولوژی های جدیدی که نه فعلا ولی مطمئنا در آینده میتونن انقلابی تو حوزه CNC ایجاد کنن هم استفاده کردم.

هدف من از این سایت جایگزینی برای مقالات و سایت ها و مجلات مهندسی نیست. اما در پایان مطالعه مطالب این سایت یک درک یکپارچه از تمام مراحل CNC رو پیدا خواهید کرد.

مخاطبان

مخاطبان این سایت رو میشه به چند دسته زیر تقسیم کرد:

  • آکادمیک: این سایت برای صنعتگران و دانشجویان/دانش آموزان از حیث معرفی ماشین های متفاوت و استفاده های اونها و همچنین معرفی ابزارهای لازم و در دسترس بسیار مفید هست.
  • صاحبان کسب و کار: ارتقاء یک کسب و کار کوچک به یک کسب و کار متوسط، یا حتی یک شرکت استارت آپ، از یک مکانیزم سنتی و انسان محور به دقت و سرعت ماشین کاری دیجیتالی و مواردی که CNC به شما عرضه میکند یک کار ترسناک است! این سایت به صاحبان کسب و کار کمک میکند تا متوجه مزایا و معایب استفاده از تکنولوژی CNC در کسب و کار خود بشوند و راحتتر تصمیم بگیرند.
  • علاقه مندان: علاقه مندان زیادی وجود دارند که علاقه زیادی به آشنایی با CNC و اصول عملکرد آن دارند، اما متاسفانه دقیقا نمیدانند از کجا شروع کنند. چیزی که قطعا نیاز است نرم افزار و سخت افزار مناسب برای استفاده است. نرم افزار های ارزان و حتی رایگان زیادی وجود دارند که شما میتوانید از آنها استفاده کنید. سعی میکنم در این سایت قسمت اعظم آنها را به شما معرفی کنم.
  • متصدیان صنعت CNC در ایران که دنبال استانداردهای صنعتی هستند: این سایت همچنین میتواند برای عزیزان صنعتگری که در حوزه CNC  فعالیت میکند بصورت یک راهنما برای استاندارد سازی پروسه های CNC شان باشد.

با توجه به اینکه قبلا چه زمینه ای داشتید و یا چه مطالبی را مطالعه کرده اید، این سایت شما را در مسیرتان استوار خوهد کرد. اطلاعاتی که در اینجا ارائه میشود برای تجهیز دانش شما به اطلاعات درست است نه صرفا اطلاعاتی ناقص که شما را به فروشنده ها و آنچه آنها برای فروش دارند متکی کند.معمولا نرم افزارهای ارزان قیمت و حتی رایگان در دسترس هستند که کمک میکنند متوجه شوید به چه نرم افزار یا سخت افزاری نیاز دارید – قبل از اینکه در مسیر اشتباه پولی خرج کنید.

یک باور درستی هست که ” یک عکس گویای هزاران کلمه است”. از همین رو، در این سایت سعی شده که تمام توضیحات بصورت تصویری باشد تا خواننده بهتر مطلب را درک و دید درستی پیدا کند.

لطفا

از همه عزیزانی که از این سایت استفاده میکنند خواهش میکنم اگر هر کمبود و یا ایراد و یا نظری داشتند بصورت نظر زیر مطالب یا به ایمیل من که در صفحه درباره من وجود دارد نظراتشان را ارسال کنند.

درباره نویسنده

احسان

یه علاقمند به حوزه علم و فناوری که دوست داره با به اشتراک گذاشتن دانشش قدم کوچکی برای کمک به جامعه فنی برداره :)

نظر بگذارید