G-Code

بهینه سازی G-Code

نوشته شده توسط احسان

در بحث بهینه سازی که در پست قبل مطرح شد، یکی از موارد مهم در بهینه سازی، بهینه سازی g-code است که خود به چند بخش تقسیم میشود. همانطور که میدانید در g-code ها ما به کنترلر میگوییم چگونه و از چه مسیری با چه ابزاری و چه سرعتی فرآیند برش/تراش را انجام دهند. هر کدام این ۴ مورد جا برای بهینه سازی دارند که در ادامه بیشتر بررسی می شوند.

tachometer

شما چه طراح قطعه باشید و چه تولید کننده و اجرا کننده کد، باید نکات زیر را در طراحی g-code مد نظر قرار دهید:

  1. کنترلر شما توانایی اجرای چه کد هایی را دارد؟ آیا از Curve ها و دستورات محاسباتی داخلی پشتیبانی میکند؟
  2. حداکثر نرخ خوراکی میتواند برای برش/تراش قطعه استفاده شود – که به جنس کار و نوع فرز بستگی دارد – چقدر است؟ آیا سرعت بیشتر باعث سوختن و یا شکستگی در قطعه نمیشود؟
  3. مسیر حرکت فرز برای تراش چگونه باشد تا نتیجه کار مطلوب باشد؟ بعنوان نمونه مسیرهای دوار یا خطی؟ جاروب سطح کار چگونه باشد؟
  4. آیا قطعه نیازمند مرحله اضافی برای پولیش هست یا خیر؟ در خیلی موارد قطعات نیازمند پولیش نیستند اما برخی نرم افزارهای طراحی این مرحله را در کد خروجی اضافه میکنند.

با جواب به این سوالها میتوانید g-code خود را به درستی طراحی و بهینه کنید. اگر خود بصورت دستی می خواهید g-code را طراحی کنید بهتر است کد خود را به کمک کامنت ها به بخش های مختلف تقسیم کرده و هر بخش را بطور جداگانه مورد بررسی ( در عمل ) قرار دهید تا به بیشترین بازدهی برسید. معمولا تست کد در محیط عملی بسیار بیشتر نقص ها و معایب آن را نمایان میکند مگر اینکه کد خطاهایی از جمله برخورد مستقیم بازو با سطح کار را داشته باشد که بهتر است از قبل در محیط شبیه سازی بررسی شده باشند.

 

درباره نویسنده

احسان

یه علاقمند به حوزه علم و فناوری که دوست داره با به اشتراک گذاشتن دانشش قدم کوچکی برای کمک به جامعه فنی برداره :)

نظر بگذارید