G-Code

G-Code چیست؟

نوشته شده توسط احسان

g-code

تمام ماشین ها فرمانپذیر هستند. اگر این فرمان پذیری توسط حضور مداوم و یکسره ی اپراتور باشد این دسته از ماشین ها را ماشین های Manual Control یا کنترل دستی می نامند. در حالت دیگر ماشین هایی هستند که لزومی به حضور اپراتور ندارند، تنها طرح دلخواه به ماشین داده شده ( توسط نوار پانچ در گذشته یا توسط زبان های برنامه نویسی مخصوص ماشین آلات ) و ماشین بطور اتوماتیک برنامه مزبور را اجرا کرده و فرآیند بدون نیاز به حضور مداوم و دخالت اپراتور در حین پروسه انجام می پذیرد. به این ماشین ها که برنامه ورودی را خوانده، سپس تفسیر و بعد اجرا میکنند، ماشین های Program Control می گویند.

G-Code چیست؟

G-Code زبان استفاده شده برای کنترل ماشین های CNC است. این یک نوع از برنامه نویسی CNC است که برنامه نویسان CNC از آن استفاده میکنند، نوع دیگر برنامه نویسی CAM است. کنترلر ماشین CNC شما احتمالا کدهای g-code را اجرا میکند، هرچند زبان های دیگری هم وجود دارند — Heidenhain، Mazak و دیگر کمپانی ها هر کدام فرمت های جداگانه و اختصاصی دارند. بعضی ماشین ها با فرمت های اختصاصی نیز میتوانند g-code را اجرا کنند. g-code، زبان کاری CNC است.

برای اینکه یک قطعه با ماشین CNC بسازید، توسط برنامه g-code به ماشین می گویید که چگونه میخواهید این قطعه ساخته شود.

چرا G-Code را یاد بگیریم؟

هر ماشین کار CNC باید g-code را بلد باشد. اگر شما به CNC و ماشین کاری علاقه دارید، شما هم باید یاد بگیرید. چه صرفا یک خواننده علاقه مند باشید، یا یک ماشین کار، دانستن g-code حتی در سطح ابتدایی میتواند شما را در یادگیری اصول و مبانی CNC یاری دهد.

بهترین راه برای یادگیری G-Code چیست؟

بطور مداوم و منظم، تمرین کنید و مثال های ساده را پیاده سازی کنید. در این سایت سعی می کنم مثال های ابتدایی را با توضیح خدمت شما خوانندگان محترم ارائه کنم تا با G-Code آشنا شوید.

درباره نویسنده

احسان

یه علاقمند به حوزه علم و فناوری که دوست داره با به اشتراک گذاشتن دانشش قدم کوچکی برای کمک به جامعه فنی برداره :)

نظر بگذارید